logo

Tonyukuk by:

May 15 2017
blog

15 Temmuz Gecesi Devletin Yanında Duranlar Kabinesi

Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ülkemizin yeni yürütme biçimi resmi olarak başladı. Yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı Sayın Recep TAYYİP ERDOĞAN yemin ederek görevine başladı. Bunun hemen arkasından yeni kabinesini açıkladı. Daha çok ekonomi ağırlıklı olan bir kabine olduğunu görmekteyiz. Asıl benim dikkat mi çeken ise,15 Temmuz gecesi Türkiye demokrasi yanında duran, kendisinin ve devletin yanında daima olanların, dik duranların olduğu bir kadroyu oluşturarak ülkeye ve bütün dünyaya böyle bir mesaj verdiğini görmekteyiz. Yeni kabinedeki bakanlara yakın bir dikkatle bakıldığında, 15 Temmuz gecesi ve sonrası tereddütsüz cumhurbaşkanın ve devletin yanında olanlar oluğunu anlamak çokta zor olmasa gerek. Hemen bu yaklaşıma destek olacak konuşmasında ki ilk vurguda buna mesaj olarak gösterilebilir. Cumhurbaşkanı konuşmasının başında şöyle ifade kullandı. ‘’MHP’nin 15 Temmuz darbe girişiminden bugüne kadar kendilerini desteklediğini belirten Erdoğan, 15 Temmuz’dan itibaren bizi destekleyen, MHP’ye başta Sayın Bahçeli olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile ülkemizin ve milletimizin menfaatleri için işbirliğimizi Meclis’te de sürdüreceğiz’’ diye açıklama yaptı. Bu açıklamanın yeni kabinenin de 15 Temmuz duyarlılığı ile yapılmasının ve buna göre şekillenmesin doğal bir durum olarak görünmesinin ifadesidir. Kısaca bu yeni kabinenin bazı isimlerine bakılırsa bu anlaşılacaktır. Milli Savunma Bakanı Hulisi AKAR :15 Temmuz gecesi derdest edilmiş, kurtarılmış ama hiç geri atmamış bir paşa.

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU: 15 Temmuz gecesi silahlarını alıp direnme kararı almıştır ve Cumhurbaşkanın sonuna kadar arkasında olduğunu beyan etmiştir.Daha sonra Fetö ile büyük bir mücadele vermiş ve vermektedir. Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU: O gece evine helikopterle inmeye kalkışılmış, başarılı olunamamış ve o gecenin bertaraf edilmesinde en etkin kişilerdendir. Yurt dışında Fetö ile ilgili olan bütün saldırılara siper olmuştur. Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK: Cumhurbaşkanın yanında hiç ayrılmadı. Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL:15 Temmuz gecesi ve sonrasında ki mücadelede hukuki ve yasal düzenlemelerle ve duruşuyla dikkat çekti.

Bu ve diğerleri özenle seçilen bakanlar, hem 15 Temmuz hem de sonrası Fetö mücadelesinde dik duranlar ve mücadeleye devam edenlerde den seçilmesi, gelecekte olabilecek riskleri minimize etmek için böyle bir mecburiyeti ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanı bu tercihleri bilerek ve isteyerek yapmıştır. Kendinin güvendiği devlet gibi bakan kişiler olmasına dikkat etmiştir. Burada devletin güçlü olarak Fetö mücadelesine devam edeceğini ve asla vazgeçilmeyeceğini anlamak çokta zor değildir. Konuşmasının başında MHP ve Liderine yaklaşımının da bu anlamda önemli ve değerli gördüğünü beyan etmiştir.

Bu kabine her ne kadar ekonomi yönü ağır bir kabine olsa da, asıl önemli olan ülkenin güvenliği olduğunun açıkça beyanıdır. Cumhurbaşka’nı bu iki konu ile ilgili asla taviz verilmeyeceğini bu kabine ülkeye ve bütün dünyaya beyan etmiştir.


Kahraman Karaman

YORUM YAPIN

Gönder