logo

Tonyukuk by:

May 15 2017
blog

MHP Neden Yeni Kabinede Yer Almadı?

imdi bütün hesaplar MHP neden yeni kabinede yer almadı ya da yer verilmedi, buradan nasıl bir fırsat çıkarırız. Nasıl bir siyasi vuruş yaparız da hem yeni kabineyi hem de MHP’yi nasıl zor durumda bırakabilirizin hesapları yapılıyor.15 Temmuz’dan sonra Cumhur İttifakı birlikteliğine etki her fırsatı her durumu kendilerine nemalanma alanı olarak görüp saldırmakta ya da eleştirmektedir. Bu durum neyin göstergesi ve MHP bu politik duruş ile ne yapmak istemektedi ?

TBMM’de yeni bakanların yemin töreni sonrası gazetecilere açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Kabine üyelerinin yemin töreni için geldik. Milletimize, demokrasimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan temenni ediyoruz, Kabineye giren isimlerin henüz hepsini tanıma imkanı bulmadıklarını anlatan BAHÇELİ, Dağıtılan özgeçmişlere baktığımız zaman siyasi var, bürokrat var ve serbest hayattan şahıslarla bir kabine olduğu görülüyor. Demek ki bugünkü kabinenin yapısı, bütün birikim ve tecrübelerini uygulamaya dökebilecek bir misyonu yüklenmiş, başlarında da Sayın Cumhurbaşkanı olacak. Allah hayırlı uğurlu etsin” ifadesini kullandı. Bu arada gündemin merakı olan MHP’nin yeni kabinede yer almamasının sebeplerinden ve sonuçlarından bir şeyler çıkarmak isteyenlere Devlet bey şu şekilde cevap verdi “Bu prensip meselesi, MHP Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oluşumu sırasında pazarlığı esas almamıştır, bir beklenti içinde olmamıştır. Tamamen bir sistemin en etkin ve verimli şekilde uygulanması noktasında gayret göstermiştir” şeklinde yanıt verdi. Bütün işleri bu birlikteliği bozmak olan odakların tek amacı burada bütün kamuoyunu yönlendirmek, MHP’li seçmeni provoke etmek amaçlıdır. Bu tarz yaklaşımları ayrıca televizyon ve basında etkili olan kişilerinde özellikle bu söylemle dillendirdiklerine de gördük. Bunlara karşı Devlet Bey şu örneği verdi “Dün akşam menkul kıymetler borsasından yetişen bir zat, Abdurrahman Yıldırım isimli zat ‘Çok gizli bir pazarlık var burada’ diyor ve hala kafayı buraya takmış, kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor. TBMM’yi MHP’yi menkul kıymetler borsasında hissedar olan bir anonim şirkete dönüştürmesin” dedi. Durumu bu şekilde tam olarak ifade eden Devlet Bey yaklaşık iki yıl önce 15 Temmuz Yenikapı ruhu ile ‘’Her hangi bir talep karşılığında bu birlikteliğe destek vermiyoruz. Bizim tek derdimiz ülkenin bekasıdır’’ diyerek MHP’nin tarihsel siyasi duruşunu belirtmiştir. Her dönemde olduğu gibi MHP ve Lideri devletçi bir duruş sergilemiş ülkenin geleceği için bir beklentiye girmemiştir. Bu fitneyi yapmak isteyenler ‘’Dün MHP, AKP’nin bastonu oldu diyenler , bugün neden yeni yönetimde yoklar ‘’ diyebilecek kadar fütursuzca münafıkça bir söylemle yaklaşım ve fitne yapmaktadırlar. Bu olanlardan sonra Devlet beyin şahsi kanaatim; Yeni kabinede MHP’li bakan olmamasının nedeni olarak; Devlet beyin olası koalisyon gibi gözükecek bu durumun, ilerleyen zamanlarda istenmeyen gerginlikler olma ihtimaline karşı ya da dışardan etkilerle olası 2023 hedefi birlikte konulmuş Cumhur İttifakı’nda olabilecek çözülmeleri engellemek, ülkeyi kaosa sürükleyecek bir hamleyi yapmak istemediğinden ve MHP’nin ikbal kaygısı ile ilerleyen zamanlarda devlette olacak zaafa düşürmenin MHP ve ülkücülerin tavrı olamayacağını öngörerek bütün teklifleri kabul etmediğini düşünüyorum.

MHP ve Lideri bütün bu saldırıların olacağını bilerek ve bu saldırılara karşı kendini ve durumu net ifade ederek cevap vermektedir. Bu tavır seçmen gözünde MHP’nin gelecekte kredisini yükselten bir durumdur. Sabırla teşkilatları liderinin siyasi okumalarını takip edip desteklemelidirler. Devlet bey ülkeyi 2023’lere ve 2071’lere daha güvenli ve daha sağlam bir yapıda olan yönetim sistemi ve güçlü TÜRKİYE için Siyasi tavrı sergilemektedir. Bu durum MHP’nin kuruluş değerleriyle tam olarak birbirini tamamlayan bir durumdur. Bu durum MHP’yi dahada büyütecektir.


Kahraman Karaman

YORUM YAPIN

Gönder