logo

Tonyukuk by:

May 15 2017
blog

ABD'nin Dostluğu "Kullan At"

Peşmerge başı Barzani, bağımsızlık referandumu denemesinden sonra bütün olayların getirdiği sonuç itibari ile 1 Kasım’da görevi bırakacağını açıkladı. Barzani dışardan aldığı gazla bir güç zehirlenmesi yaşadı. Bunun sonucunda bir referandum yaptı. Sonunda planını uygulamak üzere harekete geçti . Ama oyun planları onun istediği gibi değildi, bunun farkına da varmadı. Planının uygulayıcılarına rağmen erken hareket etti. Barzani daha önce çevresindeki ülkelerden gelen çağrılara ve telkinlere rağmen rest çeken ve kafa tutan özellikle KERKÜK ’te oynamak istediği oyun için “Herhangi bir grup Kerkük’ün durumunu güç kullanarak değiştirmeye çalışacaksa, her bir Kürt’ün bunun için savaşa hazır olduğunu bilsin” dedi. Böylelikle bütün bölge ülkelerine savaş ilan etti. Referandum sonrası bölge ülkelerinin sert tutumu ve yaptırımları, daha sonrada dışardan yaptırım destekli Türkiye ve İran’ı arkasına alan ( burada Türkiye’nin sert tutumunda MHP ve Liderinin ‘’gerekirse Kerkük’e beşbin ülkücü ile gireriz ‘’yaklaşımı çok etkili oldu ) Irak ordusunun operasyonu gösterdi ki; Peşmerge değil savaşmak, kaçarcasına kenti IRAK ordusuna teslim etti. Sonrasın da bir günde Irak’ın haritası 2014 konumuna doğru düzeldi. Bütün bu olanlar bölgede tekrar bir Kürt bağımsızlık hareketinin ne kadar zor ve çok tehlikeli olacağının göstergesi oldu. Barzani’nin öngörüsüzlüğü nedeniyle sadece Bağdat ile Erbil değil Irak’taki Kürt kuruluşları, partileri de birbirine düştü.

Nitekim Barzani’de yaşadığı bu hezimeti Talabani’ye bağlı peşmergeleri suçlayarak geçiştirdi. Daha sonrasında Kuzey Irak’ın şehirlerinde karışıklıklar ve çatışmalar başladı çeşitli gruplar arasında. Hatta parlamento binasına saldırmak istediler. Yani bu olanlar artı Barzani’yi yakmış ve Kürt’leri zor durumda bırakmıştır. Barzani aslında bunun böyle olacağını biliyordu ama abileri onu bu defada kandırmıştı. ABD Barzani ve Talabani arasında uzun yıllardır sorun olduğunu bilmektedir tabi. Barzani’nin hesabı nerede tutmadı ?

ABD ve İsrail’e güvendi. Arkasında bir güç olmadan bu adam bu cesareti gösteremezdi ve buna güvenerek hareket etti. Yoksa Türkiye’ye ve hükümeti ile ilişkileri iyi görünüyordu, neden ilişkileri bozmayı göze alsın ? Son zamanlarda ayrıca siyasi etkisini kaybetmeye başlamıştı. Bir de kendisi devriliyordu, güç elden gidiyordu, arkamda böyle bir güç ve hesap var kendimi kurtarırım diye düşündü…ama olmadı . ABD bence burada at değişimi yaptı. Burada ayrıca bu olanlara ABD’nin Barzani’yi yarı yolda bırakmasının başka boyutları ve başka planları olabileceğinide gözardı etmemek lazım. Durum nedir tam bilemiyoruz. Yani İsrail ve ABD’nin tutum ve davranışları daha ortaya çıkmadı. ABD başkanının ‘Karışmıyoruz ama oradaki olanları tasvip etmiyoruz’ sözleri de başkalarının karışmasından duyulan rahatsızlık anlamında. Çünkü bu ABD’nin projesi ve kesinlikle Ortadoğu’da İsrail’in yanında böyle bir devlet isteniyor. Bu adamlar, ABD’liler bu işten vazgeçmezler. Yalnız Barzani tarafından konuşacak olursak, onun için süre doldu şimdi başka planlara yönelecek ABD. Evet, Barzani hata yaptı ama ABD ile İsrail desteğini çekmiş olamaz. Bölgede yeni gelişmeler olacaktır. Tipik bir ABD oyunu yaşandı ama hem Suriye hemde Irak’ta hesabını yapamadığı 15 Temmuz işgal hareketi sonrası,kendine karşı daha güçlü kalan Türkiye’nin yeniden bölgede diriliş hareketleri sergilemesi bütün planları alt üst etti.

BOP ekseninde yeni gelişmelere gebe olan bölge şimdilik sessizce hesap yapma döneminde. Türkiye şu an için müdahale durumunda olmamalı. Çünkü siyasi hamler için süreç geçmiş ve başka durumlar hasıl olmuştur. Ama eğer Türkmenlere gerek merkezi Irak’tan olsun gerek Barzani ya da Talabani peşmergeleri tarafından olsun bir zarar verilirse Türkiye derhal oraya müdahale etmek zorunda. Burada tekrar bir gerginlik olmaması için Türkiye hem Irak merkezi hükümeti hemde İran ile ilişkileri daha da güçlendirmelidir. Bütün bunlar gösterdi ki ABD ben istedi olur düşüncesi o kadar da kolay değil.Türkiye MİLLİ DURUŞUNU hep diri tutmak zorundadır.


Kahraman Karaman

YORUM YAPIN

Gönder