logo

Tonyukuk by:

May 15 2017
blog

Yeni Döneme Türkiye Nasıl Başlamalıdır?

Tunlar hesaplı siyasi hamlelerdir. Burada tekrar MHP ve Liderinin siyasi başarısını hazmedemeyenlerin tekrar Cumhur İttifakı’nı bozarak MHP ve Liderini yalnızlaştırmak ve tekrar hesaplarını güncelleştirme fırsatı yakalama arzusu vardır. Asla gelişi güzel söylenmiş yaklaşımlar değildir. Anlaşılıyor ki hesaplaşma devam ediyor. Bir yerlerde tekrar hain planlar közlenmek yerine alevlendiriliyor. Bu ve bunun gibi saldırılar devam edecektir. Çok dikkatli olunmalı çok dikkatli davranılmalıdır. Oyun bozmak isteyenler kriptolar hâlâ aktiftir. Ama MHP ve Lideri bu oyunlara bu nifaklara da asla izin vermeyecektir.

24 Haziran 2018 tarihinde ilk cumhurbaşkanını seçen yeni sistem ülkenin geldiği kritik süreçte çok önemli bir rol ve gelecek üstlenecektir. 24 Haziran seçimi öncesinde ve sonrasında ki birliktelikler ülkenin gelecek açısında ne kadar önemli bir süreçten geçtiğini de bizlerin gözlerinin önüne serdi. Buradan bakarak bu sistemle Türkiye nasıl geleceğe hazırlanmalıdır kısaca bakalım. Ayrıca bu güçlü olacak ve yönetimi uzun süreli olan bu durum ülkenin güvenliği açısından, dış müdahalelere karşı güçlü olan bir durumdur. 24 Haziranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yenin sistemin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Türkiye’nin büyük meseleleri tabi ki sistem değişince hemen düzelmeyecekti. Yeni sistemle yeni çalışmalar ve büyük düşüncelerde ortaya koymak mecburiyeti vardır yeni yönetenlerin. Türkiye çok yığın haline gelmiş iç dış meseleler ve büyük ekonomik bir vizyon bakışına ihtiyaç vardır. Öncelikli olarak güvenlikli dış politika ve bu politika ile beraber Türkiye yönünü kendi geçmişi olan Doğu’ya doğru olan bir bakışa daha fazla önem vererek yaklaşımlar ve planlar hazırlamalıdır. Bu bakış Türk dünyasını tümden kapsayan bir bakış açısı olmalıdır. ABD ve AB ile kendi milli duruşuna göre bundan sonra hareket etmelidir. Komşu coğrafyalarla yeni ekonomik birliktelikler için çalışmalarv yapılmalıdır. Terörle mücadelede üzerlerine daha da sert gidilmelidir. Tekrar 15 Temmuz’ların olmaması için cemaat tipi yapılanmaların tekrar incelenmesi gerekmektedir. Dünyaya ayak uydurabilecek eğitim, tarım, enerji, güvenlik, strateji politikaları oluşturulmalı. Bu oluşturulan politikalar devlet politikası haline getirilip, yol haritaları ona göre belirlenmeli. Yeni sistemin acil olarak müdahale etmesi gereken konular var. Bunlar eğitim ve eğitim sistemi, Tarım, Teknoloji , eneji alanlarında yeni ve dünya bakışlı dünyayı yakalayan yeni sistemler geliştirilmeli. Üniversitelere verilen önem proje üretmek üzere olmalıdır.Tüm sektörlerde kısa, orta ve uzun vadeli sürdürülebilir devlet politikaları oluşturulup, üreticilere ithalatın değil, üretimin destekleneceği mesajı verilmeli. Daha önce fayda sağlamadığı görülen ve tecrübe edilen deneme, yanılma yöntemleri derhal terkedilip sürdürülebilir, üretim odaklı politikaların adımları atılmalı. Tarım politikası olmazsa olmazıdır. Milli olan yeni çalışmalara oluşturulmalı. Milli bakışlı eğitim ve öğretime daha fazla önem verilmelidir. Savunma sanayide ki gelişmeler arttırarak devam edilmeli. Ayrıca insan odaklı çalışmalar ve projeler arttırılmalı. Tarım ve hayvancılık yeni köye dönüş projelerini destekleyecek şekilde olmalıdır. Milli birlik ve beraberli konusunda topluma olumlu mesajlar devam etmelidir. Hızlı icraat ve güçlü meclisle hızlı hareket edilerek her sorun çözülebilir.

Türkiye yakaladığı bu milli birlik ve yeni sistemle dünyaya damgasını vurmak istiyor ise ; Milli kimlik, milli politika ,milli duruş ve milli yönetim kadrolarıyla daha da başarılı olacaktır. Türkiye ne eski Türkiye olacak, nede artık başkalarının belirlediği rota çizdiği bir ülke olacaktır. Asır TÜRK asrı olmaya namzettir. Yeni sistemin Türk Milletine ve Türk Devletine hayırlar getirmesini yüce mevlamdan dilerim.


Kahraman Karaman

YORUM YAPIN

Gönder